isim değiştirme avukatı

isim değiştirme avukatı

-İSİM SOYİSİM DEĞİŞTİRME DAVALARI-

isim değiştirme avukatı

İsim ve soyisim değiştirmeye neden ihtiyaç duyarız?İsim-soyisim değiştirme avukatı olarak görüşümüz,her insan doğar ve istemi dışında anne,baba veya diğer akrabalarının bulduğu bir isme sahip olur.Hepimizin dileği, çocuklarımıza verdiğimiz isimlerin güzel  bir manası olması ve bu mananın çocuğumuza aksetmesidir.Örneğin erkek bir çocuğunuz oldu ve ismini Cesur koydunuz.Cesur olma niteliğinin çocuğumuza aksetmesi bu ismi koyarken düşünülmüştür.

Dolayısıyla her isim, toplumda itibar görmemektedir.Şöyle ki;bazı isimler sosyal çevrede alay konusu olmakta ve kişiyi küçük düşürücü  bir anlam taşımaktadır.

Örneğin ismi Zilli olan birisini düşünelim; Zilli’ye isminden dolayı  küçüklüğünden bu yana alaycı tavırlarla yaklaşıp dalga geçenler bile olmuştur. Bu şahsa”Zilli zillerin çalıyor mu” vs.  gibi alaycı tavırlarla yaklaşılıp çeşitli lakaplar takılmıştır.

Dolayısıyla bu şahıs haklı bir nedenle ismini değiştirme hakkına sahiptir.

Ad, kişiyi toplum içindeki öteki kişilerden ayırmaya yarayan bir hukuki araç, bir belirtidir. Belirli hukuki sonuçların belirli bir kişiye bağlanabilmesinde de ad en önemli araçtır. Adın hangi şartlar altında ve ne şekilde değiştirileceği hem 4721 sayılı kanunda hem de 1587 sayılı kanunda belirtilmiştir.

Yargısal içtihatlarda, nüfusta görünen adın yetersizliği,kişinin nüfustaki adından başka bir adla bilinip tanınması, adın kötü şöhret taşıması ve adın toplumda alay konusu yapılması ad değişikliği için yeterli sebepler olarak görülmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN