İş Kazası avukatı

İŞ KAZASI AVUKATI

İş kazası avukatı veya İş  kazası kazaları avukatları olarak öncelikle tüm işçilerimize dikkatli ve tedbirli olmayı tavsiye ediyoruz.

İş kazaları,günümüzde en sık karşılaşılan kazalardandır.

Öyle ki işveren ve işçiden kaynaklanan nedenlerle sıkça iş kazaları yaşanmaktadır.

İş kazası avukatları olarak görüşümüz iş kazaları, İşverenin iş sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almayışı ilk etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

İşveren,daha fazla emek ve az masraf parolası ile çalışmalarına hız vermekle birlikte işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini hiçe saymaktadır.

Çoğu zaman işçi de işini kaybetme kaygısı ile bu duruma göz yumabilmektedir.

Ülkemizi yasa boğan maden kazaları sonucunda medyanın iş güvenliği ve işçi sağlığı konularını gündeme taşıması ile az da olsa işçilerimiz güvene kavuşmuştur.

Ancak İş kazası avukatı olarak görüşümüz yine de iş güvenliği ve işçi sağlığı konusundaki denetimlerin yetersiz oluşundan  dolayı iş kazasının tamamen önlenmesi mümkün olmamaktadır.

İş kazası geçirdim peki haklarım nedir?

İş kazası avukatı olarak görüşümüz İş kazası geçirdiğimizde öncelikle kolluk görevlilerince kaza  ve olay yeri tespit tutanağı düzenlenir ve ifademiz alınır.Bu tutanağa mutlaka iş kazası geçirdim şeklinde beyan düşürülmelidir.

Olayın gerçekleşme şekli,kusur durumu,işverenin alması gereken ancak alınmayan önlemler mutlaka tutanağa işlenmeli ve mümkünse olayla ilgili bilgi ve görgüsü olan birkaç tanık bulunarak onların da ifadesinin alınması sağlanmalıdır.

Sonrasında İş kazası avukatı vasıtasıyla işverene durum bildirilmeli ve SGK ya iş kazası bildirimi yapılmalıdır.

Bu bildirim işveren tarafından yapılabileceği gibi art niyetli olarak bildirim yapmayan işveren yerine yasal süresi içerisinde iş kazası geçiren işçi tarafından da bildirim yapılabilir.

Yasal süresi içerisinde İş kazası bildirimi yapmayan ya da iradeyi sakatlayan nispi veya mutlak butlan hallerinde iş kazası bildirimi yapamayan işçi sonradan da bildirim yapabilir.

İş kazası sonucunda maddi ve manevi tazminat talepli dava açılması gerekmektedir.İş kazası avukatları olarak bu süreci yakından takip ediyoruz.

Detaylar için lütfen bizi arayınız….